Het verslag van de markt en de uitslagen van de honingkeuring in 2026
De 40ste Markt van Melk en Honing was een zeer succesvolle jubileumeditie. Het was fantastisch marktweer: zon met zeer lichte bewolking, 24 graden Celsius.
Al vroeg was de stroom van bezoekers op gang gekomen langs het bekende slingerend lint van kramen onder de bomen en op de stenen Brink. En die stroom ging de hele dag door waardoor duizenden bezoekers hebben genoten van de variatie aan kraamhouders en de vele activiteiten op de markt.
De
Historische Fietsgroep ‘Noord’ was dit jaar weer aanwezig met nostalgische fietsen en klederdracht.
De klompenmaker en onze eigen bijenkorfvlechters demontreerden hun ambacht.
Ook dit jaar weer verschillende activiteiten voor gezinnen met kinderen in de Kinderkraam "BeeKidzzz", zelf zandsculpturen bouwen samen met
Sikke-Bart Frieling van Zandvormgeving, smincken bij Merel's Sminck en zelf braakballen pluizen o.l.v.
Stichting Steenuilen Werkgroep Drenthe.
Er was vertier van
Hans de Troubadour en andere ontspannen akoestische muziek,
het duo Brood en Spelen uit Losdorp, accordeonmuzikanten en de aanstekelijke meezingers van het straattheater duo Barbara Jelijs.
Volgend jaar zal de 41
e markt van Melk en Honing gehouden worden op zaterdag 7 augustus 2027.
UITSLAGEN HONINGKEURING 1 AUGUSTUS 2026 MARKT VAN MELK EN HONING
De winnaars van de jaarlijkse honingkeuring door het Bijkersgilde werd door coördinator Rik Breed gepresenteerd:
- Harm Assies;
Algemeen kampioen met heide melange honing 10 punten.
- Harm Assies;
Drents kampioen met een gemiddelde van 9,7 per gekeurd bijenproduct.
- Linda Koning; is koningin van de
publieksprijs lekkerste honing van 2026 geworden. Linda heeft gewonnen met haar Linde honing.
De hobby, die imkeren feitelijk is, is van groot belang voor de bestuiving van natuurgebieden, groenten- en fruitteelt en zaadveredeling. In Nederland zijn ongeveer 10.000 hobbyimkers. Deze imkers staan niet op de loonlijst van natuurbeheerders maar zijn van onbetaalbaar belang voor de bestuiving ervan. Door landschapsbeheerders wordt deze groep af en toe onder vuur genomen. Er zouden teveel honingbijen zijn die door hun aantal voedselconcurrent zijn voor solitaire en wilde bijen. In 1940 waren er echter 26000 imkers met 2,5 x meer bijenvolken dan het huidige aantal. Toen was er geen sprake van voedselconcurrentie. De belangrijkste oorzaak van bijen- en insectensterfte is het ontbreken aan voldoende biodiversiteit. Het is de taak van onze landschapsbeheerders om hieraan te werken. Een mooie taak waar de imkerorganisaties overigens graag aan willen meewerken.
Voor meer informatie over honingkeuring kunt u de
website van het Bijkersgilde bekijken en/of contact opnemen met de secretaris van het Bijkersgildebestuur Klaas Sluiman (tevens Bijenteeltleraar en Bijengezondheidsspecialist) via
email.
De opbrengst van de markt komt ten goede aan de vereniging die hiermee haar eigen stal en bijenpark onderhoudt, informatie verstrekt over bijen en opleidingen verzorgt voor imkers.
Klik voor de
volledige lijst van alle deelnemende standhouders en een
fotocollage van deze markt in 2026.
De eerstvolgende Markt van Melk en Honing - de 41e editie - zal op 7 augustus 2027 plaats vinden.